
- Kategorie:
- Artykuły
Współczynnik λ (lambda) określa zdolność materiału do przewodzenia ciepła – zatem im jego wartość jest wyższa, tym zdolność przewodzenia ciepła (ucieczka ciepła) jest większa. Oczywiście materiały termoizolacyjne powinny wykazywać się jak najmniejszą jego wartością.
Projektując termoizolację powinniśmy zatem zwracać uwagę przede wszystkim na wartość tego współczynnika jako wskaźnik „lepszego” i „słabszego” termoizolatora. Przewodność termiczna termoizolacji jest cechą materiału odwrotnie proporcjonalną do jego grubości. Zatem teoretycznie można uzyskać tą samą wartość oporu termicznego przegrody (ściany, dachu, posadzki) stosując różne termoizolacje o różnych grubościach. Intuicyjnie wiemy, że należy zamontować po prostu grubszą warstwę słabszego termoizolatora lub cieńszą – lepszego. Oczywiście jest to teoria, która zakłada stan idealny tzn. przyjmuje, że materiał jest:
- jednorodny – ułożony w stanie luźnym, nie był nigdzie wciskany, ani rozciągany
- suchy – bo w takim stanie mierzony jest współczynnik λ, a każde zawilgocenie pogarsza znacząco jego parametry termoizolacyjności
Oczywiście istotna jest także uwaga, że im wartość współczynnika λ jest niższa, tym większa będzie wartość oporu termicznego R również charakteryzującego dany materiał.