
- Kategorie:
- Aktualności
Thermano - narzędzie do walki ze smogiem i CO2
Dobra termoizolacja to nie tylko olbrzymie oszczędności na ogrzewaniu. Jak wynika z raportu przygotowanego przez firmę XCO2 pt. „Insulation Environmental Sustainability”, montaż izolacji z płyt poliuretanowych pozwala zredukować emisję CO2, powstającą podczas wytwarzania energii potrzebnej do zapewnienia odpowiedniej temperatury w budynku, o ponad 55%.
Drugą korzyścią wynikającą z instalacji nowoczesnej termoizolacji jest redukcja emisji substancji składających się na smog. Wg zestawienia przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, źródłem 52% emisji trującego pyłu PM10 (składającego się na smog) jest tzw. „niska emisja”, generowana głównie przez różnego rodzaju piece domowe.
Im lepszy materiał dociepleniowy, czyli taki, którego współczynnik lambda (przenikania ciepła) jest niższy, tym mniejsza ilość energii potrzebna do ogrzania mieszkania. Oznacza to jednocześnie mniejszą emisję pyłów trafiających do atmosfery oraz zyski dla inwestora, który mniej zapłaci za utrzymanie w domu odpowiedniej temperatury.
Dlatego tak ważne jest stosowanie najlepszych materiałów, bowiem różnica między współczynnikiem lambda może wynosić nawet kilkadziesiąt procent:
- przeciętnej jakości wełna mineralna i szklana λ= 0,037
- przeciętnej jakości styropian XPS λ= 0,034
- Thermano λ= 0,023
Biorąc pod uwagę przedstawione dane, gdyby w każdym z krakowskich budynków mieszkalnych wymienić termoizolację na płyty z poliuretanu, zapotrzebowanie na energię cieplną zmalałoby o połowę, co spowodowałoby redukcję emisji zanieczyszczeń tworzących smog o około 25%.
Masz pytania? Zadzwoń do naszych doradców technicznych.