Hodowla trzody chlewnej

Wysoka rentowność produkcji trzody jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy budynek będzie przygotowany tak, aby skutecznie izolował zwierzęta od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Chlewnia powinna zapewniać jak największą stabilność temperatur, zarówno w ciągu doby, jak i w ciągu całego roku, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ograniczanie ogrzewania w tym okresie może zniweczyć wysiłek i środki finansowe poświęcone na przygotowanie dobrej jakościowo paszy i ochronę zdrowia świń. Koszty ogrzewania można natomiast efektywnie zredukować stosując najlepszą izolację THERMANO AGRO.

Równie istotnym problemem jest zapewnienie optymalnej temperatury latem i ochrona zwierząt przed przegrzaniem. Przy zbyt wysokiej temperaturze w chlewni, świnie zjadają mniej paszy i wolniej przyrastają: dla każdego 1°C powyżej optymalnej temperatury spożycie paszy jest mniejsze o 1-2%, a tempo wzrostu staje się wolniejsze o 3%. W wysokiej temperaturze otoczenia u świń dochodzi do zachwiania równowagi cieplnej, następuje nadmierny wzrost ciepłoty ciała i przegrzanie organizmu. Wysoka temperatura powoduje zwiększenie liczby oddechów oraz nadmierne wydalanie moczu i śliny. Rezultatem stresu termicznego jest spadek produkcyjności i osłabienie aktywności rozpłodowej zwierząt. U loch i loszek stres cieplny wywołuje zaburzenia w równowadze hormonalnej, przez co dochodzi do tzw. sezonowej letniej niepłodności. U loch karmiących przegrzanie powoduje osłabienie apetytu, spada mleczność oraz zmienia się skład mleka - wpływa to negatywnie na przyrosty masy ciała i rozwój odchowywanych prosiąt.

Bardzo istotny wpływ na konstrukcję chlewni ma też konieczność utrzymania odpowiedniego, wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Brak lub słaba izolacja ścian zewnętrznych powoduje wykraplanie się wilgoci na zimnych powierzchniach (punkt rosy). W okresie zimowym może wystąpić nawet oszronienie lub zamarzanie ścian i stropów, co nieuchronnie prowadzi do ich zniszczenia. Innym niekorzystnym efektem zawilgocenia ścian w chlewni jest rozwój bakterii powodujących choroby zwierząt.