Instrukcja dwuwarstwowego montażu Thermano na dachu skośnym

Instrukcja dwuwarstwowego montażu Thermano na dachu skośnym

Montaż dwóch warstw płyt izolacyjnych to doskonałe zabezpieczenie przed chłodem i wysokimi temperaturami. Jego dodatkową zaletą jest znakomita szczelność ciśnieniowa i gazowa całego układu.

Przebieg montażu dwóch warstw Thermano niewiele różni się od montażu jednej warstwy.

Do instalacji Thermano potrzebne będą:

  • płyty Thermano
  • przymiar
  • niskoprężna pianka poliuretanowa
  • taśma aluminiowa
  • membrana paroprzepuszczalna
  • łaty i kontrłaty
  • zestaw długich i krótkich wkrętów do drewna
  • deski

Montaż rozpoczynamy od przymocowania desek do wyrównanych czół krokwii. Deski powinny mieć długość do 30 cm. Następnie układamy pierwszy rząd pierwszej warstwy płyt Thermano. Bardzo ważne jest, by następne rzędy mocować w układzie mijankowym czyli na przemian. W przypadku pierwszej warstwy termoizolacji zabezpieczenie łączeń między płytami taśmą aluminiową nie jest niezbędne aczkolwiek jest zalecane. Płyty możemy montażowo przytwierdzić do krokwii wkrętami stabilizującymi. Jeżeli podczas montażu mamy sprzyjające warunki atmosferyczne - brak wiatru i opadów - nie potrzeby dodatkowo zabezpieczać Thermano.

Thermano układamy sukcesywnie - rząd po rzędzie. Przykrywając stopniowo pierwszą warstwę płyt kolejną - wierzchnią. Łączenia płyt w drugiej warstwie musimy zabezpieczyć taśmą aluminiową, by zapewnić maksymalną szczelność termiczną całego układu. Jednocześnie na ułożonych płytach przykładamy membranę paroprzepuszczalną i rozpoczynamy montaż łat oraz kontrłat w danym rzędzie.

Do instalacji podkonstrukcji niezbędne będzie użycie wkrętów. Łaty mocujemy krótkimi wkrętami, kontrłaty długimi. Tak, by przeszły one przez łatę, obie warstwy Thermano oraz, by zakotwiczyły się na głębokość 30 mm. Długie wkręty instalujemy co 40 cm, na przemian. Raz prostopadle do krokwii, raz po kątem 67 stopni, lekko leżąco. W ustaleniu odpowiedniego kąta pomoże nam przymiar dostarczany przez producenta Thermano. Gdy osiągnięty zostanie poziom kalenicy należy pamiętać, by ewentualne szczeliny wypełnić pianką niskoprężną. Termoizolacja kalenicy musi być ciągła.

W prezentowanym przykładzie inwestor zdecydował się na bardzo dobre zabezpieczenie obiektu. Dwie warstwy Thermano po 100 mm każda zapewnią doskonałe warunki termiczne wewnątrz, zarówno podczas mroźnej zimy jak i upalnego lata. Znakomite parametry termoizolacyjne Thermano zapewnia bardzo niska lambda. A odporność na zawilgocenie i dewastację przez gryzonie sprawia, że raz zamontowane płyty posłużą przez dzisiątki lat.