Instrukcja montażu Thermano na dachu skośnym w systemie podkrokwiowym

PRZYGOTOWANIE MATERIAŁÓW

Do montażu płyt Thermano na dachu skośnym potrzebne będą:

a) taśma uszczelniająca

  • wymiary: szerokość 75 mm lub 120 mm (jedna rolka zawiera 50 m bieżących).
  • przeciętne zużycie: 1,5 m bieżącego na każdy 1 m2 Thermano (przy jednostronnym zaklejeniu)

Taśmę można zamówić w Balex Metal dokonując zakupu płyt Thermano.

b) wkręty mocujące

Do mocowania płyt Thermano pod krokwiami rekomendujemy użycie wkrętów z podkładką talerzykową (tego samego typu, jak używane na elewacjach). Wkręty posłużą nam wyłącznie do podtrzymania płyt Thermano do momentu właściwego zamocowania poprzez mocowania płyt gipsowo-karnonowych.

Jak obliczyć długość wkrętu?

  • grubość Thermano  + 20 mm
  • ilość: od 1 do 2 sztuk na płytę Thermano (0,5 sztuki na m2 Thermano)

c) folia paroizolacyjna (opcjonalnie, ponieważ Thermano jest materiałem gazoszczelnym)

ilość:
1 m2 na 1 m2 płyt Thermano.

d) system wykończenia poddasza

w skład systemu wchodzą:

  • listwy poziome
  • zawieszki
  • płyty gipsowo-kartonowe
  • wkręty

Ilość materiałów zależy od zaleceń dostawcy płyt gipsowo-kartonowych oraz systemu ich montowania.

e) taśma dwustronna

Do montażu i uszczelniania zakładów folii paroizolacyjnej.

MONTAŻ

ETAP 1

Montaż należy rozpocząć od przykręcenia płyt Thermano do krokwi, od strony poddasza. Wykorzystujemy do tego wkręty z podkładką talerzykową. Płyty Thermano są materiałem bardzo lekkim, więc ilość 1-2 wkrętów na płytę będzie wystarczającą do mocowania montażowego. Płyty możemy układać dowolną stroną - awersem lub rewersem. Kolejność ich układania jest dowolna - montaż można rozpocząć zarówno od skraju jak i środka połaci.

ETAP 2

Łączenia między płytami należy zabezpieczyć taśmą aluminiową.

ETAP 3

Kolejnym krokiem będzie układanie membrany paroizolacyjnej po wewnętrznej stronie płyt Thermano. Podczas montażu membrany należy unikać mocowania mechanicznego, dopuszczalne jest wyłącznie klejenie.

 

Płyty Thermano z zaklejonymi łączeniami taśmą aluminiową, są przegrodą gazoszczelną i nie wymagają ułożenia paroizolacji, jednak z powodu ryzyka rozszczelnienia (w wyniku ruchów konstrukcji dachu) zalecane jest ułożenie folii paroizolacyjnej jako dodatkowego zabezpieczenia. Folię przyklejamy za pomocą taśmy dwustronnej. W dalszych etapach montażu, właściwe mocowanie stanowić będą listwy systemu mocowania gipsowo-kartonowego.

ETAP 4

Należy pamiętać, że termoizolacja dachu wymaga połączenia z termoizolacją ścian, dlatego montując termoizolację w systemie podkrowiowym należy przewidzieć takie obejście murłaty płytami Thermano, które zapewni ich połączenie z termoizolacją ścian (należy zapewnić ciągłość termoizolacji).

ETAP 5

Kolejnym krokiem jest montaż profili systemu mocowania płyt gipsowo-kartonowych. Każdy producent płyt posiada swój autorski system mocowania, dlatego montaż należy wykonać zgodnie z tymi zaleceniami.

Zwykle takie profile mocuje się za pomocą długich wkrętów do drewna, w poprzek krokwi, co około 50 cm, przechodząc przez warstwę płyt Thermano. Wkręty i profile należy montować prostopadle do krokwi. Zwykle płyty gipsowo-kartonowe mocuje się krótkimi wkrętami do tych listew, co około 150 mm. 

 

Zamiast płyt gipsowo-kartonowych często stosuje się boazerie lub inne rozwiązania wykończeniowe.