Produkcja mięsa drobiowego

W obecnych czasach, hodowcy drobiu spotykają się ze bardzo rygorystycznymi wymaganiami odnośnie jakości mięsa. Wynika to z rosnących oczekiwań klientów, jak i norm unijnych. Jednym z warunków sukcesu, obok czynników genetycznych jest zadbanie w hodowli o czynniki środowiskowe (są to warunki panujące w kurniku - w tym odpowiednia temperatura, żywienie, wilgotność powietrza, światło, etc.).

Odpowiednio dobrane warunki rozwoju piskląt są czynnikiem decydującym przy hodowli drobiu mięsnego i mają wpływ na ich całościowy prawidłowy rozwój oraz zdrowotność stada. Dlatego o jakość hodowli musimy dbać od samego początku. U małych kurcząt, ze względu na słabo rozwinięty mechanizm termoregulacji, uniemożliwiający wyrównanie strat ciepła, zalecane jest stosowanie ogrzewania strefowego (rozkład od 16°C do 32°C), przy którym ptaki same dobierają odpowiednią dla siebie temperaturę. Niewłaściwa temperatura podczas odchowu piskląt jest przyczyną nierównomiernego wzrostu. Podczas pierwszych 10 dni przyrosty są na poziomie 20% dziennie.

Tak wysokie wymagania odnośnie warunków termicznych, wymagają stosowania najlepszych termoizolatorów. Thermano Agro, dzięki swoim unikalnym właściwościom, pozwala utrzymywać optymalną temperaturę nie tylko zimą, ale i latem. Przegrzanie jest bowiem bardzo dużym zagrożeniem dla efektywności produkcji. W zbyt wysokich temperaturach (powyżej 28 stopni C), następuje dwu-, trzykrotny wzrost i zwiększone wydalanie wody, co prowadzi do nadmiernego usuwania z organizmu substancji mineralnych i witamin oraz obniżenia ilości białka i cukru we krwi. Innym negatywnym efektem nadmiernego wydalania wody jest zmniejszenie poziomu przeciwciał, co powoduje wzrost wrażliwości na choroby. Ponadto, przegrzane ptaki tracą apetyt, przez co zmniejszają się ich przyrosty masy ciała .

Temperatura w kurniku ma bardzo konkretny wpływ na przyrosty masy ciała, a w konsekwencji na opłacalność produkcji. W zbyt chłodnym otoczeniu znaczna część paszy wykorzystywana jest do ustabilizowania temperatury ciała, a nie do przyrostów masy. Thermano Agro posiada doskonałe właściwości paroizolacyjne, co pomaga utrzymać pożądany poziom wilgotności w budynku inwentarskim. Zbyt niska wilgotność (poniżej optymalnego poziomu 70%) powoduje wysychanie i pękanie błon śluzowych, co przekłada się na podatność na zakażenia mikroorganizmami. Przy zbyt suchym środowisku dodatkowo zwiększa się zapylenie, bardzo groźne dla dróg oddechowych ptaków. Thermano Agro jest również izolatorem nienasiąkliwym, a wysoka wilgotność w kurniku w żaden sposób nie wpływa na poziom parametrów izolacyjnych, ani nie powoduje pleśnienia, czy rozwoju mikroorganizmów w izolatorze.