Dachy skośne

Zastosowania

Superdocieplenie

Poznaj nowoczesną termoizolację przeznaczoną do izolacji dachów skośnych nowych i modernizowanych o dowolnym pokryciu. Płyty Thermano idealnie nadają się do izolacji dachu w systemie nakrokwiowym, który eliminuje problem występowania mostków termicznych.

Zastosowanie Thermano

Izolacja dachu z Thermano - płyty idealnie nadają się do montażu na dachach skośnych w budynkach nowych i remontowanych. Unikatową zaletą płyt jest możliwość montażu w wariantach: nakrokwiowym, podkrokwiowym i międzykrokwiowym (mieszanym).

Izolacja dachu - korzyści

Super właściwości izolacyjne

Super właściwości izolacyjne

Najniższy współczynnik przewodzenia ciepła wśród materiałów izolacyjnych (λ = 0,023 (W/mK) przekłada się na lepszą efektywność izolacji dachu. W praktyce oznacza to znaczną redukcję zużycia energii niezbędnej do ogrzania budynku i wynikające z tego, istotne korzyści finansowe.
Oszczędność

Oszczędność

Całkowita eliminacja mostków cieplnych (izolacja dachu z montażem nakrokwiowym) i wysoka efektywność izolacji pozwalają znacznie obniżyć rachunki za energię cieplną.
Trwałość

Trwałość

Materiał, z którego powstają płyty Thermano, jest najbardziej trwałym termoizolatorem w budownictwie, a czas jego użytkowania porównywalny jest z czasem życia budynku - izolacja dachu może więc służyć nawet kilku pokoleniom.
Ekologia

Ekologia

Produkt jest bezpieczny dla środowiska naturalnego zarówno na etapie produkcji jak i utylizacji. Izolacja dachu przy pomocy płyt to rozwiązanie ekologiczne- Thermano wykonane jest z materiału, który w 80% można ponownie wykorzystać na wiele sposobów.
Szybki i prosty montaż

Szybki i prosty montaż

W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji dachu, Thermano wymaga użycia mniejszej ilości materiału a jego instalacja pochłania mniej czasu i wysiłku, a to przekłada się na niższe koszty wykonawstwa.

Izolacja dachu - montaż

Montaż płyt w przypadku izolacji dachu - jest szybki, prosty i czysty. Thermano idealnie nadaje się do montażu nakrokwiowego, podkrokwiowego i międzykrokwiowego, samodzielnie, jak również z innymi rodzajami termoizolacji.

Montaż nakrokwiowy na dachu skośnym

Płyty PIR, z których wykonane są produkty z serii Thermano, to w praktyce jedyne materiały termoizolacyjne do izolacji dachów, które montuje się na krokwiach. Takie rozwiązanie w znacznym stopniu eliminuje problem utraty ciepła przez tzw. mostki cieplne. Z uwagi na znaczne amplitudy dobowe temperatur występujące w polskiej strefie klimatycznej, producent Thermano rekomenduje ten montaż termoizolacji. Podobny (zewnętrzny) system montażu od lat stosowany jest przy termoizolacji ścian.

Czytaj więcej

Montaż międzykrokwiowy na dachu skośnym

Montaż międzykrokwiowy polega na ułożeniu płyt Thermano między krokwiami. Metoda ta jest stosowana najczęściej w trakcie remontów dachów, głównie w celu zwiększenia termoizolacyjności dachu. W praktyce izolacja międzykrokwiowa zawsze występuje z montażem nakrokwiowym lub podkrokwiowym.

Czytaj więcej

Montaż podkrokwiowy na dachu skośnym

Jeżeli chcemy uniknąć problemu tzw. mostków cieplnych, a montaż nakrokwiowy z różnych względów jest niemożliwy, optymalnym rozwiązaniem jest izolacja dachu za pomocą płyt poliuretanowych pod krokwiami dachu.

Czytaj więcej

Montaż dwóch warstw na dachu skośnym w systemie nakrokwiowym

Montaż dwóch warstw płyt izolacyjnych to doskonałe zabezpieczenie przed chłodem i wysokimi temperaturami. Jego dodatkową zaletą jest znakomita szczelność ciśnieniowa i gazowa całego układu.

Czytaj więcej

Parametry techniczne

Parametry izolacyjności cieplnej

  • współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,023 W/mK (lambda starzeniowa) 
  • gęstość objętościowa: ~30 kg/m3
  • opór na przenikanie pary wodnej: μ = 50-100

Płyty Thermano są również dostępne w grubościach 150 oraz 160 [mm]

Wymiary płyt

  • szerokość całkowita: 1200 mm
  • szerokość modularna (krycia): 1185 mm (zamek TOP - zakładka), 1190 (zamek MASTER - pióro-wpust), 1200 (zamek BASIC - prosta krawędź)

  • grubość płyt Thermano: od 40 - 140 mm
  • długość całkowita: 2400 mm,
  • długość modularna (krycia): 2385 mm [zamek TOP], 2390 (zamek MASTER), 2400 mm (zamek BASIC)

istnieje możliwość zamówienia na żądaną długość (max 5 000 mm - długość całkowita)

Łączenia płyt

Izolacja dachu - szczelność połączeń: łatwy i szybki montaż poprzez zamek typu zakładka (TOP)

Maksymalna wytrzymałość – naprężenie ściskające 200kPa przy 10% odkształceniu

Kontakt z ogniem

W odróżnieniu od innych termoizolatorów, w trakcie oddziaływania wysokiej temperatury (pożaru) materiał nie zanika, a tworzy trwałą odporną mechanicznie zgorzelinę izolującą konstrukcję od destrukcyjnego wpływu płomieni.

Technologia wytwarzania

Głównym materiałem wykorzystywanym w procesie produkcji płyt Thermano jest poliizocyjanurat (PIR), który z obu stron zabezpieczony jest okładziną gazoszczelną składająca się z kilku warstw polimerów oraz folii aluminiowej. 

PIR - materiał, z którego wykonane są płyty do izolacji dachu -Thermano, w swojej strukturze zawiera ponad 90% komórek zamkniętych wypełnionych gazem o bardzo niskiej przewodności cieplnej. Taka budowa zapewnia bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,023 (W/mK). 

Dodatkowymi zaletami materiału są: niska nasiąkliwość (<2%), całkowita odporność na działanie lotnych związków organicznych, a także znaczna wytrzymałość - w kontakcie z wysoką temperaturą, PIR nie zanika, ale tworzy trwałą odporną termicznie i mechanicznie zgorzelinę. Te wyjątkowe właściwości docenili amerykańscy konstruktorzy odpowiedzialni za programy kosmiczne, którzy po raz pierwszy wykorzystali zmodyfikowany izocyjanianami poliuretan (PIR) jako izolator w promach kosmicznych.

BUDOWA PŁYTY THERMANO

1) część zewnętrzna - okładzina gazoszczelna

Wysoka gazoszczelność Thermano gwarantuje stałość właściwości termoizolacyjnych (lambda starzeniowa) w długim czasie (normatywnie szacowany na 50 lat), w przeciwieństwie do innych materiałów na bazie poliuretanu, ale niezabezpieczonych taką okładziną, np. montowanych metodą natryskową (in situ). 

2) część wewnętrzna - rdzeń z pianki poliizocyjanurowej (PIR) 

Rdzeń PIR powstaje w efekcie polimeryzacji dwóch głównych składników: polioli oraz izocyjanianów z dodatkiem substancji modyfikujących. Posiada on strukturę komórek zamkniętych, co oznacza, że materiał stanowi istotną zaporę dla kapilarnego transportu wody (zmniejsza nasiąkliwość) oraz dyfuzji pary wodnej.

Pianka charakteryzuje się znakomitymi właściwościami mechanicznymi, trwałością, małą nasiąkliwością i innymi właściwościami fizykochemicznymi predestynującymi materiał do aplikacji w najbardziej wymagających środowiskach budowlanych (izolacja dachów, stropy, posadzki, fundamenty, ściany piwnic, itp.). 

Pobierz

Certyfikaty i deklaracje

Klasyfikacja w zakresie reakcji na ogień

Download pdf file(1.5MB)

Deklaracja właściwości użytkowych Thermano

Download pdf file(178.8KB)

Instrukcje montażu

Instrukcja montażu Thermano na dachu skośnym

Download pdf file(3.0MB)

Materiały dla partnerów

nr 2 "Budujemy Razem"

Download pdf file(17.7MB)

nr 1 "Budujemy Razem"

Download pdf file(8.7MB)

nr 3 "Budujemy Razem"

Download pdf file(26.5MB)

Katalogi i cenniki

CENNIK BUDOWNICTWO INDYWIDUALNE 04 2021

Download pdf file(13.7MB)

Pliki CAD i biblioteki BIM (ArchiCAD, Revit)

FAQ

Dlaczego przy montażu izolacji dachu na dachu skośnym należy stosować membranę paroprzepuszczalną, skoro Thermano jest gazoszczelne?

Jedynym celem użycia membrany paroprzepuszczalnej przy dociepleniu nakrokwiowym płytami Thermano jest odprowadzenie skroplin do okapu, które pojawiają się pod pokryciem dachowym, a także wody opadowej, która może przedostać się pod pokrycie dachu. Thermano jest niewrażliwe na takie skropliny, a dodatkowe zaklejanie złączy płyt taśmą aluminiową uszczelnia dostatecznie zamki pomiędzy poszczególnymi płytami. Jednak ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych jest wystarczającym powodem, by dodatkowo zabezpieczyć to miejsce stosunkowo niewielkim kosztem. Membrana powinna być paroprzepuszczalna być dlatego, iż inna rodzaje (np. folia PE) nie wytrzymałyby termicznie w lecie.

Czy montując płyty Thermano nakrokwiowo można łączyć je z wełną mineralną umieszczoną między krokwiami?

Można, ale należy zwrócić przy tym uwagę na wiele czynników. Łączenie materiału otwartego dyfuzyjnie (wełna mineralna) z zamkniętym dyfuzyjnie (Thermano), niesie ryzyko powstania punktu rosy w przekroju wełny mineralnej. Poza obliczeniami ilości powstałego kondensatu, możliwości i czasu jego odparowania, z całą pewnością należy w takim przypadku wykonać od strony poddasza sprawną paroizolację.

Czy istnieje możliwość zamówienia płyt Thermano o niestandardowym rozmiarze?

Tak, jest to możliwe. Taką potrzebę należy zgłosić naszemu przedstawicielowi handlowemu. Standardowe rozmiary płyt: - szerokość całkowita: 1200 mm - szerokość modularna (krycia): 1185 mm (zamek TOP - zakładka), 1190 (zamek MASTER - pióro-wpust), 1200 (zamek BASIC - prosta krawędź) - grubość płyty Thermano: 40 - 140 mm Długość: standardowa 2400 mm, niestandardowa: maksymalnie do 5 000 mm

Czy zamówione materiały można odebrać bezpośrednio z zakładu produkcyjnego?

Tak, jest to możliwe, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu odbioru z naszym przedstawicielem handlowym. Płyty Thermano mogą być odebrane bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym w Tomaszowie Mazowieckim.

W jakim czasie otrzymam informację o dostępności zamówienia i jak szybko zamówienie trafi pod wskazany przeze mnie adres?

Czas potrzebny do określenia dostępności towaru przez naszego przedstawiciela handlowego nie powinien przekroczyć 15-20 minut. Dostawy materiału realizowane są z reguły do 3-4 dni roboczych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku zamówień pod wymiar, ten czas może się wydłużyć. Zdarza się również, że termin dostawy może się zmienić z powodów wystąpienia wyjątkowej sytuacji, niezależnej od producenta.

Jaki materiał zapewnia lepsza docieplenie: poliuretan czy wełna mineralna?

Przewagami, które zapewniają płyty z rdzeniem z poliuretanu, są przede wszystkim: a) lepsze właściwości termoizolacyjne: λ = 0,023 (dla produktów w okładzinach gazoszczelnych, jak Thermano) / λ = 0,034-0,040 (dobrej jakości wełna mineralna) b) mniejsza gęstość dla rozwiązań dla dachów płaskich: 32 kg/m3 (Thermano) / 100-150 kg/m3 (wełna mineralna) c) wysoka wytrzymałość na ściskanie: 200 kPa (Thermano) / 40-50 kPa (wełna mineralna) d) odporność na nasiąkanie wodą: nasiąkliwość <2% , czyli w przypadku Thermano na dachu (125mm) max 75 g/m2< przy długotrwałym, nawet całkowitym zanurzeniu / 1000g/m2< (wełna mineralna przy częściowym krótkotrwałym zanurzeniu) lub 3000g/m2< (wełna mineralna przy częściowym długotrwałym zanurzeniu) e) wysoka odporność na działanie pleśni, grzybów, czy gniazdowania kun i gryzoni: odporne (Thermano) / podatne (wełna mineralna)

Czy płyty Thermano są odporne na działanie ognia?

Płyty Thermano posiadają rdzeń z poliizocyjnauratu (PIR), który w kontakcie z ogniem tworzy warstwę zwęgliny izolującej wnętrze materiału od dalszej penetracji ognia.

Czy Thermano jest odporne na bitumy i inne ropopochodne materiały, np. takie jak papa termozgrzewalna, itp.?

Tak, Thermano jest materiałem odpornym na większość związków organicznych, w tym bitumy, co oznacza, że nie ulega degradacji w kontakcie z papą bitumiczną, smołą, lepikiem i płynnymi hydroizolacjami.

Jaka jest efektywność izolacji Thermano latem?

Z uwagi na strukturę zamkniętokomórkową i wielkość komórek, Thermano jest materiałem termoizolacyjnym równie efektywnym zarówno zimą jak i latem. Płyty zapewniają komfortowe warunki wewnątrz budynku niezależnie od pory roku i zjawisk atmosferycznych. W praktyce, większość materiałów wykazuje lepsze właściwości termoizolacyjne w niższych temperaturach. Różnice te zależą przede wszystkim od wielkości pęcherzyków zamykających izolujący gaz. Thermano to materiał, w którym pęcherzyki są wielokrotnie mniejsze od przestrzeni w wełnie mineralnej. Należy pamiętać, że pomimo coraz bardziej dokuczliwych sezonów letnich, normy budowlane wymagają od projektanta kalkulacji jedynie dla warunków zimowych i zabezpieczenia wnętrza obiektu od „ucieczki” ciepła.

Czy można mocować płyty GK bezpośrednio wkrętami do Thermano?

Nie, pianka PIR (Thermano) nie jest materiałem konstrukcyjnym, do którego można mocować łączniki mechaniczne.

Inwestycja znajduje się w sąsiedztwie gwarnej ulicy. Wykonawca zaproponował w związku z tym oprócz nakrokwiowego montażu THERMANO wygłuszenie dachu dodatkową warstwą wełny min. Czy to jest właściwe?

Oczywiście takie zestawienie jest możliwe. Thermano to bez wątpienia najlepszy izolator na rynku, natomiast wełna mineralna posiada doskonałe cechy akustyczne. Zastosowanie tych dwóch materiałów w opisanym przypadku znajduje więc głębokie uzasadnienie. Przykładowe warianty systemu termoizolacji Thermano + wełna mineralna: 1. wariant, 120 mm Thermano + 50 mm wełny mineralnej Dzięki niemu znikoma sezonowa kondensacja wewnątrz THERMANO o wielkości ok. 7 g. Układ bezpieczny z punktu widzenia możliwych błędów i niedoróbek przy montażu paroizolacji wewnątrz budynku. 2. wariant, 100 mm Thermano, + 100 mm wełny mineralnej Wariant „tak samo ciepły”, ale o wiele lepszych parametrach akustycznych. Podobnie jak poprzednio w przegrodzie znikoma sezonowa kondensacja wewnątrz THERMANO na poziomie ok. 42 g. Układ bezpieczny z punktu widzenia możliwych błędów i niedoróbek przy montażu paraizolacji wewnątrz budynku. 3. wariant, 80 mm Thermano, + 120 mm wełny mineralnej Przy próbach „zaoszczędzenia na” termoizolacji np. do poziomu 8 cm warstwy THERMANO, grubość warstwy wełny mineralnej należy zwiększyć do ok. 12 cm. Może to jednak spowodować pojawienie się kondensatu na styku warstw THERMANO i wełny mineralnej. Może to być nawet do ok. 700 g kondensatu w sezonie. To zaczyna być niebezpieczne i aby tego uniknąć zadbać trzeba o niezwykle staranne ułożenie wewnętrznej paroizolacji.