Dachy zielone

Superdocieplenie
Izolacja Thermano, ze względu na użyty w rdzeniu materiał PIR, idealnie nadaje się jako warstwa termoizolacyjna dla dachów zielonych.
Zastosowanie Thermano
Thermano to idealna izolacja dachów zielonych w systemie tradycyjnym, zarówno ekstensywnym (mchy, porosty, zioła, trawy), jak i intensywnym (krzewy, drzewka, drzewa).
Izolacja - korzyści

SUPER WŁAŚCIWOŚCI IZOLACYJNE

MNIEJSZA GRUBOŚĆ I CIĘŻAR

TRWAŁOŚĆ

EKOLOGIA

SZYBKI I PROSTY MONTAŻ

NISKA NASIĄKLIWOŚĆ
Izolacja - montaż
Montaż płyt jest szybki, prosty i czysty. Dodatkową zaletą jest kompatybilność z różnego rodzaju paroizolacjami i hydroizolacjami.
Thermano na dachu ekstensywnym
Na dachach ekstensywnych stosuje się rośliny, które nie wymagają dużego nakładu pielęgnacyjnego. Mają one niewielkie wymagania wegetacyjne, a tak zaprojektowanego dachu nie potrzeba podlewać. Na dachach tego typu najczęściej występują: mchy, zioła, trawy, rozchodniki oraz sukulenty. Montaż na dachu ekstensywnym nie wymaga instalacji warstwy antykorzennej.
Thermano na dachu intensywnym
Na dachach intensywnych stosuje się roślinność typową, tj. byliny, krzewy, a nawet drzewa. Ten rodzaj nasadzeń wymaga szeregu czynności pielęgnacyjnych: nawadniania, nawożenia, oraz standardowej pielęgnacji - jak przy roślinach ogrodowych. W przeciwieństwie do dachów ekstensywnych, to rozwiązanie umożliwia rekreacyjne użytkowanie dachu. Montaż na dachy intensywnym wymaga instalacji warstwy antykorzennej.
Parametry techniczne
Izolacyjność cieplna
- współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,023 W/mK (lambda starzeniowa)
- gęstość objętościowa: ~30 kg/m3
- opór na przenikanie pary wodnej: μ = 50-100
Wymiary płyt do izolacji
- szerokość całkowita: 1200 mm
- szerokość modularna (krycia): 1185 mm (zamek TOP - zakładka), 1190 (zamek MASTER - pióro-wpust), 1200 (zamek BASIC - prosta krawędź)
- grubość płyt Thermano: od 40 - 140 mm
- długość całkowita: 2400 mm,
- długość modularna (krycia): 2385 mm [zamek TOP], 2390 (zamek MASTER), 2400 mm (zamek BASIC)
Istnieje możliwość zamówienia na żądaną długość (max 5 000 mm - długość całkowita)
Łączenia płyt
Szczelność połączeń: łatwy i szybki montaż poprzez zamek typu zakładka (TOP)
Maksymalna wytrzymałość – naprężenie ściskające 200kPa przy 10% odkształceniu
Kontakt z ogniem
W odróżnieniu od innych termoizolatorów, w trakcie oddziaływania wysokiej temperatury (pożaru) izolacja nie zanika a tworzy trwałą odporną mechanicznie zgorzelinę izolującą konstrukcję od destrukcyjnego wpływu płomieni.
Technologia wytwarzania
Głównym materiałem wykorzystywanym w procesie produkcji płyt Thermano jest poliizocyjanurat (PIR), który z obu stron zabezpieczony jest okładziną gazoszczelną składająca się z kilku warstw polimerów oraz folii aluminiowej.
PIR - materiał, z którego wykonane są płyty, w swojej strukturze zawiera ponad 90% komórek zamkniętych wypełnionych gazem o bardzo niskiej przewodności cieplnej. Taka budowa zapewnia bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,023 (W/mK).
Dodatkowymi zaletami materiału są: niska nasiąkliwość (<2%), całkowita odporność na działanie lotnych związków organicznych, a także znaczna wytrzymałość - w kontakcie z wysoką temperaturą, PIR nie zanika, ale tworzy trwałą odporną termicznie i mechanicznie zgorzelinę. Te wyjątkowe właściwości docenili amerykańscy konstruktorzy odpowiedzialni za programy kosmiczne, którzy po raz pierwszy wykorzystali zmodyfikowany izocyjanianami poliuretan (PIR) jako izolator w promach kosmicznych.
BUDOWA PŁYTY THERMANO
1) część zewnętrzna - okładzina gazoszczelna
Wysoka gazoszczelność Thermano gwarantuje stałość właściwości termoizolacyjnych (lambda starzeniowa) w długim czasie (normatywnie szacowaną na 50 lat), w przeciwieństwie do innych materiałów na bazie poliuretanu, ale niezabezpieczonych taką okładziną, np. montowanych metodą natryskową (in situ).
2) część wewnętrzna - rdzeń z pianki poliizocyjanurowej (PIR)
Rdzeń PIR powstaje w efekcie polimeryzacji dwóch głównych składników: polioli oraz izocyjanianów z dodatkiem substancji modyfikujących. Posiada on strukturę komórek zamkniętych, co oznacza, że materiał stanowi istotną zaporę dla kapilarnego transportu wody (zmniejsza nasiąkliwość) oraz dyfuzji pary wodnej.
Pianka charakteryzuje się znakomitymi właściwościami mechanicznymi, trwałością, małą nasiąkliwością i innymi właściwościami fizykochemicznymi predestynującymi materiał do aplikacji w najbardziej wymagających środowiskach budowlanych (dachy, stropy, posadzki, fundamenty, ściany piwnic, itp.).
Pobierz
Certyfikaty i deklaracje
Deklaracja właściwości użytkowych Thermano
Materiały dla partnerów
nr 2 "Budujemy Razem"
nr 1 "Budujemy Razem"
nr 3 "Budujemy Razem"
Katalogi i cenniki
Aktualny katalog Thermano
CENNIK BUDOWNICTWO INDYWIDUALNE 2020/2021