Dachy zielone

Zastosowania

Superdocieplenie

Izolacja Thermano, ze względu na użyty w rdzeniu materiał PIR, idealnie nadaje się jako warstwa termoizolacyjna dla dachów zielonych. 

Zastosowanie Thermano

Thermano to idealna izolacja dachów zielonych w systemie tradycyjnym, zarówno ekstensywnym (mchy, porosty, zioła, trawy), jak i intensywnym (krzewy, drzewka, drzewa).

Izolacja - korzyści

SUPER WŁAŚCIWOŚCI IZOLACYJNE

SUPER WŁAŚCIWOŚCI IZOLACYJNE

Izolacja z płyty PIR to najniższy współczynnik przewodzenia ciepła wśród materiałów termoizolacyjnych (λ = 0,023 (W/mK) przekłada się na lepszą efektywność izolacji. W praktyce oznacza to znaczną redukcję zużycia energii niezbędnej do ogrzania budynku i wynikające z tego, istotne korzyści finansowe.
MNIEJSZA GRUBOŚĆ I CIĘŻAR

MNIEJSZA GRUBOŚĆ I CIĘŻAR

Relatywnie mniejsza grubość izolacji oraz niewielka gęstość materiału, z którego wykonane są płyty, zmniejszają ogólną masę dachu, co przekłada się na możliwość redukcji kosztów konstrukcji nośnej do 15-20%.
TRWAŁOŚĆ

TRWAŁOŚĆ

Materiał, z którego powstają płyty, to najbardziej trwała izolacja w budownictwie, a czas jego użytkowania porównywalny jest z czasem życia budynku - może służyć nawet kilku pokoleniom.
EKOLOGIA

EKOLOGIA

Produkt jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, zarówno na etapie produkcji jak i utylizacji - izolacja wykonana jest z materiału, który w 80% można ponownie wykorzystać na wiele sposobów.
SZYBKI I PROSTY MONTAŻ

SZYBKI I PROSTY MONTAŻ

W porównaniu do tradycyjnych metod izolacji, wymaga użycia mniejszej ilości materiału a jego instalacja pochłania mniej czasu i wysiłku, co przekłada się na niższe koszty wykonawstwa.
NISKA NASIĄKLIWOŚĆ

NISKA NASIĄKLIWOŚĆ

Współczynnik nasiąkliwości wynosi maksymalnie 2%, dzięki temu nawet w czasie awarii hydroizolacji dachu, konstrukcja dachu jest niezwykle odporna na powstawanie zagrzybień i pleśni.

Izolacja - montaż

Montaż płyt jest szybki, prosty i czysty. Dodatkową zaletą jest kompatybilność z różnego rodzaju paroizolacjami i hydroizolacjami.

Thermano na dachu ekstensywnym

Na dachach ekstensywnych stosuje się rośliny, które nie wymagają dużego nakładu pielęgnacyjnego. Mają one niewielkie wymagania wegetacyjne, a tak zaprojektowanego dachu nie potrzeba podlewać. Na dachach tego typu najczęściej występują: mchy, zioła, trawy, rozchodniki oraz sukulenty. Montaż na dachu ekstensywnym nie wymaga instalacji warstwy antykorzennej.

Czytaj więcej

Thermano na dachu intensywnym

Na dachach intensywnych stosuje się roślinność typową, tj. byliny, krzewy, a nawet drzewa. Ten rodzaj nasadzeń wymaga szeregu czynności pielęgnacyjnych: nawadniania, nawożenia, oraz standardowej pielęgnacji - jak przy roślinach ogrodowych. W przeciwieństwie do dachów ekstensywnych, to rozwiązanie umożliwia rekreacyjne użytkowanie dachu. Montaż na dachy intensywnym wymaga instalacji warstwy antykorzennej.

Czytaj więcej

Parametry techniczne

Izolacyjność cieplna

  • współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,023 W/mK (lambda starzeniowa)
  • gęstość objętościowa: ~30 kg/m3
  • opór na przenikanie pary wodnej: μ = 50-100

Wymiary płyt do izolacji

  • szerokość całkowita: 1200 mm
  • szerokość modularna (krycia): 1185 mm (zamek TOP - zakładka), 1190 (zamek MASTER - pióro-wpust), 1200 (zamek BASIC - prosta krawędź)

  • grubość płyt Thermano: od 40 - 140 mm
  • długość całkowita: 2400 mm,
  • długość modularna (krycia): 2385 mm [zamek TOP], 2390 (zamek MASTER), 2400 mm (zamek BASIC)

Istnieje możliwość zamówienia na żądaną długość (max 5 000 mm - długość całkowita)

Łączenia płyt

Szczelność połączeń: łatwy i szybki montaż poprzez zamek typu zakładka (TOP)

Maksymalna wytrzymałość – naprężenie ściskające 200kPa przy 10% odkształceniu

Kontakt z ogniem

W odróżnieniu od innych termoizolatorów, w trakcie oddziaływania wysokiej temperatury (pożaru) izolacja nie zanika a tworzy trwałą odporną mechanicznie zgorzelinę izolującą konstrukcję od destrukcyjnego wpływu płomieni.

Technologia wytwarzania

Głównym materiałem wykorzystywanym w procesie produkcji płyt Thermano jest poliizocyjanurat (PIR), który z obu stron zabezpieczony jest okładziną gazoszczelną składająca się z kilku warstw polimerów oraz folii aluminiowej.

PIR - materiał, z którego wykonane są płyty, w swojej strukturze zawiera ponad 90% komórek zamkniętych wypełnionych gazem o bardzo niskiej przewodności cieplnej. Taka budowa zapewnia bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,023 (W/mK).

Dodatkowymi zaletami materiału są: niska nasiąkliwość (<2%), całkowita odporność na działanie lotnych związków organicznych, a także znaczna wytrzymałość - w kontakcie z wysoką temperaturą, PIR nie zanika, ale tworzy trwałą odporną termicznie i mechanicznie zgorzelinę. Te wyjątkowe właściwości docenili amerykańscy konstruktorzy odpowiedzialni za programy kosmiczne, którzy po raz pierwszy wykorzystali zmodyfikowany izocyjanianami poliuretan (PIR) jako izolator w promach kosmicznych.

BUDOWA PŁYTY THERMANO

1) część zewnętrzna - okładzina gazoszczelna

Wysoka gazoszczelność Thermano gwarantuje stałość właściwości termoizolacyjnych (lambda starzeniowa) w długim czasie (normatywnie szacowaną na 50 lat), w przeciwieństwie do innych materiałów na bazie poliuretanu, ale niezabezpieczonych taką okładziną, np. montowanych metodą natryskową (in situ). 

2) część wewnętrzna - rdzeń z pianki poliizocyjanurowej (PIR)

Rdzeń PIR powstaje w efekcie polimeryzacji dwóch głównych składników: polioli oraz izocyjanianów z dodatkiem substancji modyfikujących. Posiada on strukturę komórek zamkniętych, co oznacza, że materiał stanowi istotną zaporę dla kapilarnego transportu wody (zmniejsza nasiąkliwość) oraz dyfuzji pary wodnej.

Pianka charakteryzuje się znakomitymi właściwościami mechanicznymi, trwałością, małą nasiąkliwością i innymi właściwościami fizykochemicznymi predestynującymi materiał do aplikacji w najbardziej wymagających środowiskach budowlanych (dachy, stropy, posadzki, fundamenty, ściany piwnic, itp.).

Pobierz

Certyfikaty i deklaracje

Deklaracja właściwości użytkowych Thermano

Download pdf file(178.8KB)

Materiały dla partnerów

nr 2 "Budujemy Razem"

Download pdf file(17.7MB)

nr 1 "Budujemy Razem"

Download pdf file(8.7MB)

nr 3 "Budujemy Razem"

Download pdf file(26.5MB)

Katalogi i cenniki

CENNIK BUDOWNICTWO INDYWIDUALNE 04 2021

Download pdf file(13.7MB)